WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY DYWITY

Ostróda inwestuje w oświatę

OSTRÓDA
Dbają o to, by kolejne pokolenia mieszkańców Ostródy mogły uczyć się w jak najlepszych warunkach. Przyglądamy się ostródzkim inwestycjom związanym z oświatą.

W szkołach na terenie Ostródy uczy się w tej chwili ponad 2700 dzieci i młodzieży. W ciągu ostatnich 6 lat zmodernizowano tu wszystkie szkoły podstawowe. Lokalne władze co roku przeznaczają na oświatę około 38 milionów złotych, z czego 40% to środki własne gminy. „Na oświatę, na wychowanie nigdy za wiele. Wiemy, że jest to jedno z podstawowych zadań każdego samorządu i takie środki przeznaczamy. Również, żeby ten proces kształcenia odbywał się prawidłowo, muszą być stworzone odpowiednie warunki lokalowe i infrastruktura oświatowa” - podkreśla burmistrz Ostródy Czesław Najmowicz.

Stąd stale realizowane inwestycje związane z remontami, modernizacją i doposażaniem placówek oświatowych. Tylko w ostatnich dwóch latach na ten cel przeznaczono 9 milionów złotych. Część prac rozpoczęto jednak wcześniej. Np. w Szkole Podstawowej Nr 2, której budynek pochodzi z 1862 roku, prace remontowe ruszyły 4 lata temu. „Budynek został ocieplony, wymienione były okna i drzwi zewnętrzne. Oprócz tego udało nam się pięknie wyremontować łazienki i zbudować boisko wielofunkcyjne” - wymienia dyrektor szkoły Barbara Wiśniewska. Remont przeszły także sale lekcyjne i korytarze, a szkołę czeka jeszcze wymiana podłóg.

Kolejny przykład to Zespół Szkolno-Przedszkolny, gdzie remont objął okna, drzwi, elektryczność, ściany i sufity. Zespół Szkolno-Przedszkolny w najbliższym czasie czeka rozbudowa, która kosztować będzie około 3 milionów złotych. Powstanie nowy budynek, do którego przeniesione zostanie całe przedszkole, zaplecze kuchenne i administracyjne.

Inwestycje związane z oświatą w Ostródzie to jednak nie tylko remonty. Ważną ich częścią jest doposażanie szkół w narzędzia dydaktyczne i nowoczesne, multimedialne pomoce naukowe. Młodsze dzieci korzystają na przykład z „magicznego dywanu”, który pozwala zamienić podłogę w zali w dotykowy ekran. Starsi uczniowie pracują między innymi na tablicach multimedialnych, sprzęcie komputerowym i narzędziach audio w salach językowych.

Ostatnie lata to także czas reformy systemu oświaty, która realizowana jest w ostródzkich szkołach. Gimnazja zostały włączone do szkół podstawowych. A dzięki dobrej współpracy dyrektorów szkół z lokalnym samorządem, w wyniku zmian w systemie oświaty żaden ostródzki nauczyciel nie stracił pracy.