WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY DYWITY

Rolniku, posadź las!

ARiMR
Warmińsko-Mazurski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zbiera wnioski na dofinansowanie zalesień terenów porolniczych.

Bogdan Bartnicki w 2005 roku podjął decyzję o zakupie kilkudziesięciu hektarów ziemi na terenie gminy Grunwald. Jej niska jakość powodowała, że trudno było tu prowadzić produkcję rolną. Wtedy zapadła decyzja, by z pomocą Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zasadzić tu las. „Takie proekologiczne podejście i oczywiście mały nakład pracy, bo las się sadzi raz, później przez parę lat prowadzi pielęgnację, a później on rośnie sam. I tak sobie pomyślałem, ja z tego programu zarobiłem parę groszy, las rośnie a wnuki będą się cieszyć i ewentualnie czerpać pożytki z tego, co zrobiłem” – mówi Bogdan Bartnicki.

Chętni, by iść w jego ślady, mogą to zrobić właśnie teraz. Agencja prowadzi nabór wniosków na: zalesianie gruntów rolnych, tworzenie zadrzewień śródpolnych, zakładanie systemów rolno-leśnych i zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych. Wszystkie cztery interwencje są finansowane z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. „Rolnicy, którzy są właścicielami gruntów rolnych, bądź współwłaścicielami, bądź małżonkami rolników, którzy posiadają ziemię, mogą skorzystać z tego programu. Mogą zalesić istniejące już grunty, bądź nowo zakupione” – wyjaśnia Piotr Turowski, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego ARiMR. Zakres wsparcia jest szeroki. „Zalesiają na własny koszt, ale rekompensujemy im później koszt nasadzenia, ogrodzenia, zabezpieczenia przed zwierzyną. A później przez pięć lat, gdy pielęgnują ten las, płacimy tak zwaną premię pielęgnacyjną. I płacimy przez 12 lat premię zalesieniową za utracone dochody z tego gruntu” – podkreśla Piotr Turowski.

Osoba, która zdecyduje się na zalesienie terenu porolniczego, nie musi być specjalistą w tym zakresie. Program Agencji realizowany jest przy wsparciu

ekspertów z Lasów Państwowych. „Nadleśnictwo sporządza taki plan zalesieniowy na danej działce, oczywiście w oparciu o różne aspekty, które są zawarte w dokumentacji, czyli rodzaj gleby, położenie. Staramy się, żeby ten las był jak najbardziej przyszłościowo zdrowy i adekwatny do siedliska i gleby, która tam jest” – mówi Piotr Sambor z Nadleśnictwa Kudypy.

Wnioski na wsparcie inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych można składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyłącznie za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Nabór trwa do końca lipca.