Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY DYWITY

O czym pamiętać na hulajnodze?

WORD w Olsztynie
Zaczął się sezon na jednoślady. Przypominamy, kto, gdzie i jak może korzystać z elektrycznych hulajnóg.

Hulajnogi elektryczne od kilku lat cieszą się ogromną popularnością. Pozwalają szybko i ekonomicznie pokonywać krótkie dystanse. Stały się również popularnym prezentem dla dzieci i młodzieży. Warto jednak pamiętać, że aby mogły swobodnie poruszać się po drogach muszą uzyskać określone uprawnienia. „10. rok życia to jest ten taki pierwszy etap, można powiedzieć, możliwości samodzielnej jazdy, który nam daje karta rowerowa. Karta rowerowa, którą uzyskujemy w szkole, po złożeniu egzaminu teoretyczno-praktycznego. Jeżeli ktoś nie uzyskał karty rowerowej w szkole podstawowej, może taką kartę rowerową uzyskać chociażby w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego” – przypomina Marcin Kiwit z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie. Kolejne uprawnienia to prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 i T, zdobywane wraz z wiekiem.

Wsiadając na rower bądź hulajnogę elektryczną warto pamiętać o odpowiednich akcesoriach. Są to ochraniacze na łokcie i kolana, elementy odblaskowe, a przede wszystkim kask. „Podkreślamy istotę tego elementu, jakim jest kask ochronny. Chociażby ostatnio doszło do tragicznego zdarzenia polegającego na zderzeniu się dwóch rowerzystów i niestety, okazało się, że ten, który nie posiadał kasku ochronnego, stracił na drodze życie, a więc jest to element bardzo ważny” – mówi Marcin Kiwit. Przed

rozpoczęciem jazdy sprawdźmy również stan naszego pojazdu. „Światło białe lub żółte selektywne z przodu, czerwone światło z tyłu, odblask czerwony z tyłu w kształcie innym, niż trójkąt, ważny sygnał dźwiękowy, a więc dzwonek czy inny sygnał o nieprzeraźliwym dźwięku” – wymienia przedstawiciel olsztyńskiego WORD-u.

Od 2021 roku obowiązują przepisy regulujące zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych, które określiły również osobę korzystającą z hulajnogi jako kierującego. „Trzymamy przynajmniej jedna rękę na kierownicy, trzymamy nogi na pedałach, bądź podnóżkach, to jest kwestia nieprzewożenia innych osób na tego rodzaju pojazdach, podkreślmy, takie zachowanie jest bezwzględnie zabronione, jeśli chodzi o przepisy. Czepianie się innych pojazdów, holowanie innego pojazdu, przewożenie zwierzęcia, bądź ładunku na tego rodzaju pojazdach” – przypomina najważniejsze zasady Marcin Kiwit. Bezwzględnie zabronione jest również korzystanie z telefonów komórkowych i innych urządzeń, na których skupiamy swoją uwagę w trakcie jazdy.

W świetle prawa hulajnogi mogą poruszać się po drodze dla rowerów, drodze dla pieszych i rowerów bądź pasie ruchu dla rowerów. Co jednak w sytuacji, gdy nie mamy w pobliżu takiej drogi? „Jeżeli takiej drogi dla rowerów nie ma, bądź pasa ruchu dla rowerów, a prędkość na jezdni jest dopuszczona do 30 km/h, to poruszamy się jezdnią, w przypadku hulajnóg elektrycznych, natomiast jeśli prędkość to jest ponad 30 km/h ruchu pojazdów i nie mamy dróg rowerowych, czy pasów ruchu dla rowerów, no to wówczas poruszamy się po drodze dla pieszych” – mówi Marcin Kiwit. Pamiętajmy – jadąc chodnikiem, powinniśmy dostosować swoją prędkość do pieszych.